PROJECTES

TORNAR
La Ciutat i el Mar. La patrimonialització de les ciutats portuàries (CIMAR)
PROJECTES COMPETITIUS

La Ciutat i el Mar. La patrimonialització de les ciutats portuàries (CIMAR)



Títol del projecte: "La Ciutat i el Mar. La Patrimonialització de les Ciutats Portuàries" HAR2013-48498-P

Programa Estatal de Fomento de la Investigación Científica y Técnica de Excelencia. Ministerio de Economía y Competitividad


Entitats participants:

Institut Català de Recerca en Patrimoni Cultural (ICRPC)
Universitat de Girona
Universitat de les Illes Balears
Universidad Pablo de Olavide de Sevilla
Universidad de Extremadura
Universidad del Pais vasco Euskal Herriko Unibertsitatea
Universidad Católica de Murcia
Université de Laval (Canadá)
Museu Marítim de Barcelona
Museu de la Pesca de Palamós
Museu del Port de Tarragona



Durada: 2015-2018
Investigador Principal: Dr. Joaquim Nadal i Farreras
Número d'investigadors: 16

 

WEB DEL PROJECTE

    PUBLICACIONS

  • La ciudad y el Mar  

Resum

La ciutat contemporània ha viscut una profunda mutació física, material, econòmica i social. L'expressió d'aquestes mutacions és una geografia i una sociologia diferents a les tradicionals i un paisatge en què els elements del passat alguns en desús, obsolets i en risc de desaparició subsisteixen com a testimonis muts d'un passat diferent però essencial per entendre la realitat present .
Aquestes qüestions situen el tema del patrimoni cultural i dels usos del patrimoni en el centre dels debats urbans.

Els plans especials per als centres històrics, els projectes de restauració i rehabilitació, els canvis urbanístics amb propostes de nous usos, i la reutilització dels grans contenidors històrics per a noves funcions marquen fites en la voluntat de preservar la identitat i la memòria històrica com una cosa inherent a l'essència mateixa, a l'ànima, de la ciutat.

Naturalment les opcions errònies al voltant del patrimoni bé sigui per fossilització (la ciutat museu) o per desnaturalització de la seva condició patrimonial deriven en una frivolització especulativa que alimenta propostes teatralitzades de ciutat-cartró que no contribueixen a la dinamització que es persegueix sinó que alimenten un discurs buit i innocu.

Aquest projecte intenta projectar la seva investigació a partir d'aquests paràmetres sobre la relació entre la ciutat i el mar, les instal·lacions portuàries (fluvials o marítimes, l'entorn urbà i les concrecions territorials, ambientals, paisatgístiques i socials d'aquesta relació.

Ens proposem abordar aquestes qüestions a partir de l'estudi de cas de grans ciutats portuàries amb dinàmiques urbanes complexes com Barcelona i Tarragona (Catalunya), Bilbao i Sant Sebastià (País Basc), Cartagena (Múrcia) i Palma de Mallorca (Balears), així com ciutats de mida mitjana com a Tarifa a Andalusia, Baiona al País Basc francès, Blanes i Palamós a la Costa Brava.

Es tracta d'una investigació interdisciplinària amb la metodologia dels estudis patrimonials i històrics, la de l'anàlisi urbà i la que aporta l'antropologia per mesurar la temperatura del canvi social i les repercussions dels canvis d'usos a la societat tradicional. Sens dubte una lectura multidisciplinària de la ciutat, un respecte creatiu cap a l'herència patrimonial rebuda i una proposta de futur ambiciosa defineixen els paràmetres d'un plantejament que com ja hem dit pretén enllaçar passat, present i futur. A condició, és clar d'integrar el passat en lloc de liquidar-lo, com passa sovint.

projectes_competitius/CIMAR_1.jpg

Equip del CIMAR

Joaquim Nadal Farreras (IP)
Institut Català de Recerca en Patrimoni Cultural
jnadal@icrpc.cat

Joan Lluís Alegret
Universitat de Girona
juan.alegret@udg.edu
 

Eliseu Carbonell Camós
Institut Català de Recerca en Patrimoni Cultural
eliseuc@icrpc.cat

Gemma Domènech
Institut Català de Recerca en Patrimoni Cultural
gdomenech@icrpc.cat

Nadia Fava
Universitat de Girona
nadia.fava@udg.edu

Modesto García Jiménez
Universidad Católica de Múrcia
mgarcia@pdi.ucam.edu

Marisa García Vergara
Universitat de Girona
marisa.garcia@udg.edu

Alejandro Nicolás Miquel Novajra
Universitat de les Illes Balears
a.miquel@uib.es

Práxedes Muñoz Sánchez
Universidad Católica de Múrcia
pmunoz@ucam.edu

Juan Antonio Rubio Ardanaz
Sociedad de Estudios Vascos (Eusko Ikaskuntza)
rubioardanaz@yahoo.es

Saida Palou Rubio
Universitat de Girona
saida.palou@udg.edu

Isusko Vivas Ciarrusta
Universidad del Pais Vasco Euskal Herriko Unibertsitatea
isusko.vivas@ehu.es


Sabrina Doyon
Université de Laval (Canadá)
Sabrina.Doyon@ant.ulaval.ca

Denis Hellebrandt da Silva
University of East Anglia (UK)
D.Hellebrandt@uea.ac.uk

Enric Garcia Domingo
Museu Marítim de Barcelona
garciade@diba.cat

Alfons Garrido Escobar
Museu de la Pesca de Palamós
alfons.garrido@gmail.com

Miquel Martí Llambrich
Museu de la Pesca de Palamós
miquel.marti@palamos.cat

Glòria Ñaco del Hoyo
Museu de la Pesca de Palamós
gloria.naco@palamos.cat

Mercè Toldrà i Dalmau
Museu del Port de Tarragona
merce.toldra@porttarragona.cat

José Manuel Matés Luque
Investigador independiente
j.matesluque@yahoo.es

Marc Morell Tipper
Universitat de les Illes Balears
marc.morell@uib.cat

Ángeles Corbacho Gandullo
Universidad Pablo de Olavide de Sevilla
mdcorgan@upo.es

Antoni Rojas Rabaneda
Institut Català de Recerca en Patrimoni Cultural
arojas@icrpc.cat

projectes_competitius/CIMAR_2.jpg

Frase Negra